English

Elektrėnų savivaldybės administracija. Biudžetinė įstaiga, Rungos g. 5, LT-26110 Elektrėnai. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 188756190. Tel. (8 528) 58 000, faksas (8 528) 58005. El. p. administracija@elektrenai.lt

Skelbimai
Archyvas
Degini žolę – kenki gamtai ir sau !

2017-03-17

 

 

 

       Atbudus gamtai, šiltėjant pavasario orams, tarsi  atgimsta ir žmogus. Vos pasirodžius švelnesniems saulės spinduliams, ,,sukruto“ ir pirmieji pernykštės žolės degintojai, šalyje prasidėjo gaisrai.  Šie pavasariniai pernykštės žolės gaisrai padaro gamtai milžiniškus nuostolius, sunaikina milijonus gamtos gyvybių. Degančiose pievose žūsta kiškių jaunikliai, driežai, kurmiai, ežiai, begalė boružių. Taip pat žūsta naudingi vabzdžiai, sliekai, vorai, kurie tiesiogiai dalyvauja dirvožemio susidarymo, jo formavimosi procese. Žolės gaisrai, persimetę į augantį mišką, sunaikina jo paklotę, apdega jaunuolynai, nukenčia uogienojai, mikrofauna, neretai ir mažieji miško žvėreliai. Ugnis sunaikina paukščių lizdus, kenčia pempės, perkūno oželiai, geltonieji strazdai, vieversiai. Žinduoliai ir paukščiai iš tokių išdegintų vietovių pasitraukia negrįžtamai. Dėl žolės deginimo sukeltų gaisrų gali užsiliepsnoti ir durpingi  žemės plotai. Deginama sausa žolė naikina rūšinius augalus ir grybus, naujus ūglius, tūkstančius augalų sėklų. Žolėje, deginamoje miesto teritorijoje, yra daug sunkiųjų metalų, trąšų, pesticidų liekanų, pavojingų atliekų, todėl tokie dūmai yra nuodingi pačiam žmogui. Tokius gaisrus dažniausiai sukelia neatsargus ar tyčinis žmogaus elgesys su ugnimi. Neretai nuo padegtos žolės užsidega gyvenamieji namai ar ūkiniai pastatai. Degančioje pievoje beveik kasmet žmonės patiria traumų ar net žūsta. Aitrūs dūmai apsvaigina, žmogus praranda sąmonę ir nukritęs ant žemės, užsidegus drabužiams, mirtinai apdega.
      Kartais žolės gaisrus sukelia vaikai bei paaugliai, todėl tėvai ir pedagogai jiems turėtų priminti apie šių gaisrų daromą žalą. Už nepilnamečių paauglių nusižengimus bus baudžiami jų tėvai.
      Už nustatytus gaisrinės saugos taisyklių, aplinkos apsaugos, miškų, durpynų  reikalavimų pažeidimus numatyta tokia administracinė atsakomybė (Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodeksas):
 286 straipsnis. Aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimas deginant sausą žolę, nendres, javus, nukritusius medžių lapus, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės atliekas
1. Sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus užtraukia baudą asmenims nuo 30 iki 230 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 300 eurų.
2. Priešgaisrinės apsaugos priemonių nesiėmimas pastebėjus savo žemėje ražienų ar nesugrėbtų (nesurinktų) šiaudų gaisrą užtraukia baudą žemės savininkams, naudotojams ir valdytojams nuo 30 iki 170 eurų.
3. Ražienų, nenupjautų ir nesugrėbtų (nesurinktų) žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas užtraukia baudą asmenims nuo 50 iki 300 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 120 iki 350 eurų.
279 straipsnis. Priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas
1. Priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 30 iki 50 eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 90 iki 170 eurų.
2. Miško naikinimas arba žalojimas jį padegant arba nerūpestingai elgiantis su ugnimi, taip pat kitoks miško gaisrą arba jo išplitimą sukėlęs priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas užtraukia baudą asmenims nuo 560 iki 1200 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1200 iki 2300 eurų.
288 straipsnis. Durpynų ir durpingų pievų deginimas
1. Priešgaisrinės apsaugos priemonių nesiėmimas pastebėjus durpyno gaisrą užtraukia baudą durpyno savininkams, naudotojams, valdytojams ar darbuotojams nuo 60 iki 120 eurų.
2. Durpynų ir durpingų pievų deginimas užtraukia baudą nuo 90 iki 230 eurų.    
      Iki š. m. kovo 16 d. Elektrėnų savivaldybės teritorijoje priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos buvo išvykusios 2 kartus gesinti degančios sausos žolės: kovo 13 d. -  Pagrendos k., Pastrėvio seniūnija, išdegė 100 arų sausos žolės ir kovo 14 d. -  Beržų g., Lazdėnų k., Vievio seniūnija išdegė 2,5 aro sausos žolės.

 


• Pastebėję degančią žolę, nepraeikite abejingai pro šalį, bet pasistenkite patys ją užgesinti, nelaukdami, kol liepsna išplis į didesnius plotus.
• Liepsnojančią žolę nedideliame plote lengvai galima užgesinti patiems, užplakant liepsną medžių šakomis bei užtrypiant ją kojomis.
• Tokius gaisrus taip pat galima gesinti vandeniu arba smėliu.
• Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad liepsna neišplistų ir nepadarytų didesnių nuostolių.
• Jeigu matote, kad su ugnimi nepavyks lengvai susidoroti, nedelsdami kvieskite ugniagesius, skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112.
     Informuojame asmenis (piliečius), visus žemės, miškų, durpynų savininkus, jų naudotojus, valdytojus, kad kartu su Elektrėnų savivaldybės civilinės saugos, Elektrėnų aplinkos apsaugos agentūros, Elektrėnų policijos komisariato pareigūnais ir specialistais bus vykdomi operatyviniai reidai, kurių metu sulaikyti pažeidėjai, nesilaikę gaisrinės saugos ar aplinkos, miškų, durpynų apsaugos nustatytų reikalavimų, bus baudžiami įstatymų nustatyta tvarka, Be to, teks atlyginti ir gamtai padarytą žalą, o ji kartais siekia ne vieną tūkstantį eurų.


 Elektrėnų savivaldybės administracijos Teisės ir personalo administravimo skyriaus vyriausiasis specialistas Zigmantas Mališauskas

 

Atgal Spausdinimo versija
Elektrėnų meras

Kęstutis VaitukaitisElektrėnų savivaldybės meras
Naujienlaiškis
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27280102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Kovas
    2017     
Lankytojų statistika
Skaičiuojama nuo:
2005-06-16
Iš viso apsilankė:
9548879
Šiandien apsilankė:
1371
Dabar naršo:
32

© Elektrėnų savivaldybė. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.