Apklausos rezultatai: gerėja Elektrėnų savivaldybės gyventojų savo fizinio aktyvumo vertinimas bei teigiamas požiūris į aplinkos sąlygas sportuoti
2021 m. pabaigoje Elektrėnų savivaldybė organizavo gyventojų sveikatingumo ir fizinės veiklos apklausą. Tokia apklausa rengiama kas dvejus metus, o rezultatai yra lyginami su praeitomis apklausomis.
Iš viso 2021 m. apklausoje sudalyvavo 213 savivaldybės gyventojų. Pateikiame detalią atsakymų analizę.
77,7 proc. apklausos dalyvių buvo vyrai. Iš visų apklaustųjų 60 proc. sudarė 30–50 m. amžiaus gyventojai, 16,6 proc. – 51–65 m., 14,2 proc. – 17–29 m. amžiaus.
78 proc. apklaustųjų dirbantys asmenys, 10 proc. – moksleiviai.
60 proc. apklausos dalyvių gyvena mieste, 23 proc. – kaimo gyventojai, 17 proc. gyvena miestelyje.
Fizinio aktyvumo vertinimas
31,8 proc. gyventojų savo fizinį aktyvumą vertina gerai, 10 proc. – labai gerai, 42,2 proc. – vidutiniškai, 16,1 proc. – neigiamai. Lyginant su 2019 m. rezultatais, šiemet padaugėjo gyventojų, savo fizinį aktyvumą vertinančių gerai ir labai gerai, taip pat 1 procentiniu punktu sumažėjo gyventojų, vertinančių savo fizinį aktyvumą neigiamai.
Populiariausios veiklos
Kaip ir prieš 2 metus, pačios populiariausios fizinio aktyvumo veiklos yra bėgimas, mankšta, vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu, aerobika, ledo ritulys, buriavimas, čiuožimas ant ledo, plaukimas, rankinis, tinklinis, šiaurietiškas ėjimas, futbolas, krepšinis, namų ruošos ir sodo darbai, tačiau paminėtos ir naujos veiklos: diskgolfas, lėkščiasvydis, karatė, joga, zumba, vandens slidinėjimas, šokiai, svarmenų kilnojimas.
Fizinės veiklos dažnumas
Kasdien sportuoja arba mankštinasi 17,1 proc. apklaustųjų, kelis kartus per savaitę – 39,8 proc., vieną kartą per savaitę – 14,2 proc., nesportuoja arba nesimankština 28,9 proc. Lyginant su 2019 m. duomenimis, šiemet 4 procentiniais punktais padaugėjo kasdien sportuojančių gyventojų, tačiau 4 procentiniais punktais padidėjo visai nesportuojančiųjų.
49,7 proc. sportuojančiųjų veiklos truko 1–3 val., 45,8 proc. – iki 1 val.
Mityba
72,2 proc. apklaustųjų savo mitybos įpročius vertino patenkinamai, 16,3 proc. – teigiamai, 11,5 proc. – neigiamai. Palyginti su 2019 m. rezultatais, 2021 m. net 20 procentinių punktų padidėjo savo mitybą vertinančių patenkinamai, tačiau šiek tiek sumažėjo savo mitybą vertinančių teigiamai ir 3 procentiniais punktais padidėjo gyventojų, mitybą vertinančių neigiamai.
62,7 proc. apklaustųjų pusryčiauja, dar 21,5 proc. tai daro kartais. Nepusryčiauja 15,8 proc. gyventojų.
Žalingi įpročiai
23,3 proc. apklaustųjų turi žalingų įpročių. 2019 m. tokių gyventojų buvo 25 procentai. Daugumą žalingų įpročių sudarė alkoholio vartojimas ir rūkymas, tačiau buvo paminėta ir nesveika mityba, saldumynai.
Vandens vartojimas
47 proc. gyventojų per dieną suvartoja iki 1 litro vandens, 40 proc. – 1–2 litrus, daugiau nei 2 litrus per dieną išgeria 13 proc. gyventojų.
Panašūs rezultatai buvo ir 2019 m.
Judrumo įpročiai
Net 68 proc. gyventojų savo darbo vietą pasiekia automobiliu, 38 proc. renkasi eiti pėsčiomis, 7 proc. į darbus nuvyksta viešuoju transportu, o 3 proc. gyventojų – dviračiu.
Lyginant 2019 m. apklausos rezultatus su 2021 m., 5 procentiniais punktais padaugėjo gyventojų, vykstančių į darbo vietas automobiliais, bei 2 procentiniais punktais sumažėjo einančių pėsčiomis.
Per dieną 56 proc. gyventojų pėsčiomis nueina mažiau nei 5 kilometrus. 35 proc. gyventojų nueina nuo 5 iki 10 kilometrų ir tik 9 procentai apklaustųjų nueina daugiau nei 10 kilometrų.
Šis rodiklis nuo 2019 metų nepakito.
Mankšta
Didžioji dauguma apklaustųjų (60 proc.) mankštos nedaro, 28 proc. ją daro kartais, o likę 12 procentų atsakė besimankštinantys reguliariai. Lyginant 2019 m. rezultatus su 2021 m., 2 procentiniais punktais padaugėjo mankštos nedarančių gyventojų, 2 procentiniais punktais padaugėjo mankštos nepamirštančių gyventojų.
Miego įpročiai
55,9 proc. gyventojų per parą miega nuo 7 iki 8 valandų, 37,4 procentai miega iki 7 valandų. Daugiau nei 6 proc. apklaustųjų miega daugiau nei 8 valandas.
Neaktyvumo priežastys
Tarp populiariausių priežasčių, kodėl gyventojai nesportuoja arba mažai tuo užsiima, yra motyvacijos trūkumas (34,5 proc.), laiko trūkumas (24,1 proc.), kompanijos stoka (17,2 proc.). Šios priežastys buvo pagrindinės ir 2019 metais.
Sąlygos savivaldybėje
37,9 proc. apklaustųjų sąlygas sportuoti Elektrėnų savivaldybėje vertina gerai, 19,9 proc. – labai gerai. 25,1 proc. manymu, sąlygos yra vidutiniškos, o blogai arba labai blogai sąlygas vertina atitinkamai 11,8 proc. ir 5,2 proc. gyventojų.
Palyginus 2019 m. rezultatus su 2021 m., vertinančių sąlygas sportuoti labai gerai arba gerai padidėjo net 13 procentinių punktų, taip pat daugiau nei 4 procentiniais punktais sumažėjo gyventojų, sąlygas vertinančių labai blogai.
Pandemijos poveikis
Dėl per pastaruosius dvejus metus pasaulyje siaučiančios pandemijos ir COVID-19 viruso protrūkių klausėme gyventojų, ar jų fizinei veiklai šie įvykiai darė įtakos.
51 proc. gyventojų nuomone, jų fizinis aktyvumas liko nepakitęs, dar 18 proc. teigė, kad jis kaip tik padidėjo. 31 proc. gyventojų fizinis aktyvumas sumažėjo.
Pagrindinės išvados
Pagrindiniai patarimai
Fizinis aktyvumas
Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja kasdien būti fiziškai aktyviems: suaugusiems – ne mažiau kaip 30 min. vidutinio intensyvumo fizinio krūvio 5 kartus per savaitę ir ne mažiau kaip 2 kartus per savaitę jėgos ugdymo pratimų; vaikams – ne mažiau kaip 60 min. vidutinio arba didelio fizinio krūvio kasdien bei ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę jėgos ugdymo pratimų. Fizinis aktyvumas turi būti sveikatą stiprinantis ir reguliarus.
Dažniau lipkite laiptais, o ne važiuokite liftu. Jei turite galimybę, į darbą keliaukite pėsčiomis ar važiuokite dviračiu.
Mažiau laiko leiskite pasyviai (sėdėdami, gulėdami).
Mityba
Valgykite įvairų maistą. Kasdien valgykite visagrūdžių produktų. Penkis kartus per dieną valgykite daržovių, vaisių ir uogų. Kontroliuokite riebalų vartojimą. Valgykite žuvį du–tris kartus per savaitę. Vartokite liesus pieno produktus. Per parą išgerkite 1,5–2 litrus (5–8 stiklines) vandens. Valgykite reguliariai (3–5 kartus per dieną), saikingai ir neskubėdami
Venkite alkoholio ir tabako vartojimo.
Miegas
Miego kokybė priklauso nuo žmogaus amžiaus – kuo jis jaunesnis, tuo daugiau miego jam reikia. Paaugliams reikėtų apie 8–10 valandų miego per parą, suaugusiems žmonėms – 7–9 valandų per parą.
Dienos metu miegui galima skirti ne ilgesnius kaip 15 min. nusnaudimus.
Miego kambarys turi būti gerai išvėdintas – jame turi būti optimali temperatūra. Kambaryje turi būti aklina tamsa, išjungti visi garsą skleidžiantys prietaisai.
Bent 2–3 val. prieš miegą venkite persivalgymo bei per didelio skysčių vartojimo.
Panaudoti Sveikatos apsaugos ministerijos ir Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenys.
Apklausa atlikta 2021 m. lapkričio–gruodžio mėnesiais internetu.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistas Mykolas Krasnickas