Sportas
2021 metų Elektrėnų savivaldybės gyventojų sveikatingumo ir fizinės veiklos apklausos rezultatai

Apklausos rezultatai: gerėja Elektrėnų savivaldybės gyventojų savo fizinio aktyvumo vertinimas bei teigiamas požiūris į aplinkos sąlygas sportuoti

2021 m. pabaigoje Elektrėnų savivaldybė organizavo gyventojų sveikatingumo ir fizinės veiklos apklausą. Tokia apklausa rengiama kas dvejus metus, o rezultatai yra lyginami su praeitomis apklausomis.

Iš viso 2021 m. apklausoje sudalyvavo 213 savivaldybės gyventojų. Pateikiame detalią atsakymų analizę.

77,7 proc. apklausos dalyvių buvo vyrai. Iš visų apklaustųjų 60 proc. sudarė 30–50 m. amžiaus gyventojai, 16,6 proc. – 51–65 m., 14,2 proc. – 17–29 m. amžiaus.

78 proc. apklaustųjų dirbantys asmenys, 10 proc. – moksleiviai.

60 proc. apklausos dalyvių gyvena mieste, 23 proc. – kaimo gyventojai, 17 proc. gyvena miestelyje.

Fizinio aktyvumo vertinimas

31,8 proc. gyventojų savo fizinį aktyvumą vertina gerai, 10 proc. – labai gerai, 42,2 proc. – vidutiniškai, 16,1 proc. – neigiamai. Lyginant su 2019 m. rezultatais, šiemet padaugėjo gyventojų, savo fizinį aktyvumą vertinančių gerai ir labai gerai, taip pat 1 procentiniu punktu sumažėjo gyventojų, vertinančių savo fizinį aktyvumą neigiamai.

Populiariausios veiklos

Kaip ir prieš 2 metus, pačios populiariausios fizinio aktyvumo veiklos yra bėgimas, mankšta, vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu, aerobika, ledo ritulys, buriavimas, čiuožimas ant ledo, plaukimas, rankinis, tinklinis, šiaurietiškas ėjimas, futbolas, krepšinis, namų ruošos ir sodo darbai, tačiau paminėtos ir naujos veiklos: diskgolfas, lėkščiasvydis, karatė, joga, zumba, vandens slidinėjimas, šokiai, svarmenų kilnojimas.

Fizinės veiklos dažnumas

Kasdien sportuoja arba mankštinasi 17,1 proc. apklaustųjų, kelis kartus per savaitę – 39,8 proc., vieną kartą per savaitę – 14,2 proc., nesportuoja arba nesimankština 28,9 proc. Lyginant su 2019 m. duomenimis, šiemet 4 procentiniais punktais padaugėjo kasdien sportuojančių gyventojų, tačiau 4 procentiniais punktais padidėjo visai nesportuojančiųjų.

49,7 proc. sportuojančiųjų veiklos truko 1–3 val., 45,8 proc. – iki 1 val.

Mityba

72,2 proc. apklaustųjų savo mitybos įpročius vertino patenkinamai, 16,3 proc. – teigiamai, 11,5 proc. – neigiamai. Palyginti su 2019 m. rezultatais, 2021 m. net 20 procentinių punktų padidėjo savo mitybą vertinančių patenkinamai, tačiau šiek tiek sumažėjo savo mitybą vertinančių teigiamai ir 3 procentiniais punktais padidėjo gyventojų, mitybą vertinančių neigiamai.

62,7 proc. apklaustųjų pusryčiauja, dar 21,5 proc. tai daro kartais. Nepusryčiauja 15,8 proc. gyventojų.

Žalingi įpročiai

23,3 proc. apklaustųjų turi žalingų įpročių. 2019 m. tokių gyventojų buvo 25 procentai. Daugumą žalingų įpročių sudarė alkoholio vartojimas ir rūkymas, tačiau buvo paminėta ir nesveika mityba, saldumynai.

Vandens vartojimas

47 proc. gyventojų per dieną suvartoja iki 1 litro vandens, 40 proc. – 1–2 litrus, daugiau nei 2 litrus per dieną išgeria 13 proc. gyventojų.

Panašūs rezultatai buvo ir 2019 m.

Judrumo įpročiai

Net 68 proc. gyventojų savo darbo vietą pasiekia automobiliu, 38 proc. renkasi eiti pėsčiomis, 7 proc. į darbus nuvyksta viešuoju transportu, o 3 proc. gyventojų – dviračiu.

Lyginant 2019 m. apklausos rezultatus su 2021 m., 5 procentiniais punktais padaugėjo gyventojų, vykstančių į darbo vietas automobiliais, bei 2 procentiniais punktais sumažėjo einančių pėsčiomis.

Per dieną 56 proc. gyventojų pėsčiomis nueina mažiau nei 5 kilometrus. 35 proc. gyventojų nueina nuo 5 iki 10 kilometrų ir tik 9 procentai apklaustųjų nueina daugiau nei 10 kilometrų.

Šis rodiklis nuo 2019 metų nepakito.

Mankšta

Didžioji dauguma apklaustųjų (60 proc.) mankštos nedaro, 28 proc. ją daro kartais, o likę 12 procentų atsakė besimankštinantys reguliariai. Lyginant 2019 m. rezultatus su 2021 m., 2 procentiniais punktais padaugėjo mankštos nedarančių gyventojų, 2 procentiniais punktais padaugėjo mankštos nepamirštančių gyventojų.

Miego įpročiai

55,9 proc. gyventojų per parą miega nuo 7 iki 8 valandų, 37,4 procentai miega iki 7 valandų. Daugiau nei 6 proc. apklaustųjų miega daugiau nei 8 valandas.

Neaktyvumo priežastys

Tarp populiariausių priežasčių, kodėl gyventojai nesportuoja arba mažai tuo užsiima, yra motyvacijos trūkumas (34,5 proc.), laiko trūkumas (24,1 proc.), kompanijos stoka (17,2 proc.). Šios priežastys buvo pagrindinės ir 2019 metais.

Sąlygos savivaldybėje

37,9 proc. apklaustųjų sąlygas sportuoti Elektrėnų savivaldybėje vertina gerai, 19,9 proc. – labai gerai. 25,1 proc. manymu, sąlygos yra vidutiniškos, o blogai arba labai blogai sąlygas vertina atitinkamai 11,8 proc. ir 5,2 proc. gyventojų.

Palyginus 2019 m. rezultatus su 2021 m., vertinančių sąlygas sportuoti labai gerai arba gerai padidėjo net 13 procentinių punktų, taip pat daugiau nei 4 procentiniais punktais sumažėjo gyventojų, sąlygas vertinančių labai blogai.

Pandemijos poveikis

Dėl per pastaruosius dvejus metus pasaulyje siaučiančios pandemijos ir COVID-19 viruso protrūkių klausėme gyventojų, ar jų fizinei veiklai šie įvykiai darė įtakos.

51 proc. gyventojų nuomone, jų fizinis aktyvumas liko nepakitęs, dar 18 proc. teigė, kad jis kaip tik padidėjo. 31 proc. gyventojų fizinis aktyvumas sumažėjo.

Pagrindinės išvados

  • Per dvejus metus Elektrėnų savivaldybėje padaugėjo gyventojų, savo fizinį aktyvumą vertinančių gerai arba labai gerai, sumažėjo savo fizinį aktyvumą vertinančių neigiamai.
  • Elektrėnų savivaldybės gyventojai užsiima ne tik tradicinėmis sporto šakomis ar veiklomis, tokiomis kaip bėgimas, mankšta, vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu, aerobika, ledo ritulys, buriavimas, čiuožimas ant ledo, plaukimas, rankinis, tinklinis, šiaurietiškas ėjimas, futbolas, krepšinis, namų ruošos ir sodo darbai, bet ir naujomis veiklomis, tokiomis kaip diskgolfas, lėkščiasvydis, karatė, joga, zumba, vandens slidinėjimas, šokiai, svarmenų kilnojimas.
  • Per 2 metus padaugėjo pačių aktyviausių gyventojų, tačiau padaugėjo ir visai nesportuojančiųjų.
  • Daugėja gyventojų, savo mitybą vertinančių patenkinamai.
  • Daugėja gyventojų, į darbo vietas važiuojančių automobiliais, mažėja einančiųjų pėsčiomis.
  • Išlieka tos pačios priežastys, kodėl gyventojai nesportuoja arba nėra aktyvūs: motyvacijos, laiko ir kompanijos stoka.
  • Gerėja gyventojų požiūris į sąlygas sportuoti Elektrėnų savivaldybėje – dauguma gyventojų šias sąlygas vertina labai gerai arba gerai. Sumažėjo gyventojų, šias sąlygas vertinančių labai blogai.
  • 31 procentą savivaldybės gyventojų besitęsianti pandemija paveikė neigiamai fizinio aktyvumo požiūriu, tačiau 18 procentų gyventojų dėl šios priežasties tapo fiziškai aktyvesni.

Pagrindiniai patarimai

Fizinis aktyvumas

Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja kasdien būti fiziškai aktyviems: suaugusiems – ne mažiau kaip 30 min. vidutinio intensyvumo fizinio krūvio 5 kartus per savaitę ir ne mažiau kaip 2 kartus per savaitę jėgos ugdymo pratimų; vaikams – ne mažiau kaip 60 min. vidutinio arba didelio fizinio krūvio kasdien bei ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę jėgos ugdymo pratimų. Fizinis aktyvumas turi būti sveikatą stiprinantis ir reguliarus.

Dažniau lipkite laiptais, o ne važiuokite liftu. Jei turite galimybę, į darbą keliaukite pėsčiomis ar važiuokite dviračiu.

Mažiau laiko leiskite pasyviai (sėdėdami, gulėdami).

Mityba

Valgykite įvairų maistą. Kasdien valgykite visagrūdžių produktų. Penkis kartus per dieną valgykite daržovių, vaisių ir uogų. Kontroliuokite riebalų vartojimą. Valgykite žuvį du–tris kartus per savaitę. Vartokite liesus pieno produktus. Per parą išgerkite 1,5–2 litrus (5–8 stiklines) vandens. Valgykite reguliariai (3–5 kartus per dieną), saikingai ir neskubėdami

Venkite alkoholio ir tabako vartojimo.

Miegas

Miego kokybė priklauso nuo žmogaus amžiaus – kuo jis jaunesnis, tuo daugiau miego jam reikia. Paaugliams reikėtų apie 8–10 valandų miego per parą, suaugusiems žmonėms – 7–9 valandų per parą.

Dienos metu miegui galima skirti ne ilgesnius kaip 15 min. nusnaudimus.

Miego kambarys turi būti gerai išvėdintas – jame turi būti optimali temperatūra. Kambaryje turi būti aklina tamsa, išjungti visi garsą skleidžiantys prietaisai.

Bent 2–3 val. prieš miegą venkite persivalgymo bei per didelio skysčių vartojimo.

Panaudoti Sveikatos apsaugos ministerijos ir Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenys.

Apklausa atlikta 2021 m. lapkričio–gruodžio mėnesiais internetu.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistas Mykolas Krasnickas

Paskutinis atnaujinimas: 2022-01-11 10:31:48

Siekdami užtikrinti efektyvų mūsų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus - (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika