Mokyklos g. 1, Kazokiškių k. LT - 21354 Elektrėnų sav.
Tel. (+370 528) 32 802
[email protected]
Seniūnijos darbo laikas: Nuo 8.00 val. iki 17.00 val.
Penktadienį: Nuo 8.00 val. iki 15 val. 45 min.
Pietų pertrauka: Nuo 12.00 val. iki 12 val. 45 min.
Seniūno priėmimo dienos ir valandos:
Antradienis - nuo 8.00 val. iki 12.00 val.
Ketvirtadienis - nuo 8.00 val. iki 12.00 val.
Kazokiškių seniūnijos nuostatai
Seniūnija įkurta 2000 m. birželio mėn., priklauso Elektrėnų savivaldybei, ribojasi su Kaišiadorių, Širvintų ir Vilniaus rajonų savivaldybėmis.
Seniūnijos teritorija yra apie 6218 ha.
Seniūnijoje yra 27 kaimai, kuriuose 2019-01-01 gyveno 521 gyventojas, daugiausia gyventojų gyvena Kazokiškių kaime. Didžiausi kaimai: Mitkiškių, Zabarijos, Medžiolų, Grabijolų. Yra kaimų, kuriuose nėra nė vieno gyventojo, o kai kuriuose ir namų. Dalis Kazokiškių seniūnijos teritorijos priklauso Neries regioniniam parkui.
Seniūnijoje yra 3 seniūnaitijos: Kazokiškių, Mitkiškių ir Zabarijos. Yra viena Kazokiškių bendruomenė ir jaunimo asociacija „Ąžuolas“.
Seniūnijos centras – Kazokiškių kaimas.
Įgyvendinant Nemuno aukštupio baseino investicinę programą Kazokiškėse įgyvendinta vandentiekio ir nuotekų infrastruktūros plėtra. Pagal šią programą pastatyti valymo įrenginiai, nutiesti nauji vandentiekio ir nuotekų tinklai.
Vykdant projektą „Kazokiškių kaimo kompleksinė plėtra“ 2012 m. įrengtas modernus sporto aikštynas su dirbtinės dangos krepšinio, futbolo aikštėmis, bėgimo takais, taip pat įrengta tinklinio aikštelė, pastatyti gimnastikos įrengimai. Šalia sporto aikštyno iš vietos bendruomenėms skirtų lėšų patiems mažiausiems kazokiškiečiams įrengta spalvinga vaikų žaidimų aikštelė. 2014 m. savivaldybei vykdant projektą „Viešųjų laisvalaikio erdvių jaunimui kūrimas“ prie sporto aikštyno įrengtas lauko treniruoklių kompleksas. Atnaujintas skersgatvis tarp Bažnyčios ir Lakštingalų gatvių, dalis Mokyklos g., įrengtas apšvietimas, šaligatvis, pastatyti suoliukai, gėlynai.
2013 m. renovavus buvusią Kazokiškių pagrindinę mokyklą, įsteigtas Kazokiškių daugiafunkcis centras. Jame po vienu stogu įsikūrė visos seniūnijos įstaigos: Vievio pradinės mokyklos Kazokiškių skyrius, paštas, biblioteka, medicinos punktas, seniūnija, bendruomenė, veikia vaikų dienos centras, yra dušo ir skalbyklos patalpos.
2018 m. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio jubiliejui Kazokiškėse įrengta aikštė prie bažnyčios, pastatyta skulptoriaus A. Ališankos sukurta Vyčio skulptūra, įrengti pėsčiųjų takeliai, apšvietimas, mašinų stovėjimo aikštelė, gėlynas.
2018 m. Kazokiškių kultūros namai minėjo 60-metį. Šiai sukakčiai prie kultūros namų pasodintas ąžuoliukas su palinkėjimais ateinančioms kartoms.
Iš Kazokiškių krašto kilę žymūs žmonės: leidėjas, redaktorius, vertėjas Stasys Sabonis, mokslininkė, profesorė Janina Didžiapetrienė-Petrauskaitė, habilituotas daktaras Aleksas Petrauskas.
Kazokiškės pirmą kartą paminėtos 1609 m., kai Stanislovas Beinartas LDK iždininkas, Kazokiškes užrašė Paparčių dominikonams, kurie Kazokiškėse įkūrė palivarką su ūkiniais pastatais. 1609 m. Kazokiškėse pastatyta pirmoji medinė bažnyčia. Kazokiškių vardo kilmę galima sieti su etninės grupės atsiradimu tose apylinkėse – kazokais. Manoma, kad kaimo pavadinimas atsirado nuo buvusio žemės savininko – kazoko. Kazokiškių parapijiečiai, nors ir lenkinami, dar 1905 m. reikalavo lietuvių mokyklos. Nepriklausomybės laikais, 1921 m., įkurta lietuvių pradžios mokykla. 1923 m. Kazokiškėse buvo 11 sodybų ir 85 gyventojai, o 1940 m. jau apie 120 gyventojų. Vietovė priklausė Vievio valsčiui.
Kazokiškės didžiuojasi savo architektūros paminklu – Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčia ir varpinėje esančiu varpu, išlietu 1929 m., kurio skambesys girdimas ir tolimuose kaimuose.
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais čia buvo dvaras. Stanislovas Beinartas, LDK iždininkas, nupirko jį ir padovanojo Vilniaus dominikonų vienuolynui. 1609 m. pastatydino baroko stiliaus bažnyčią Švč. Mergelės Marijos garbei Nugalėtojos titulu.
Patys didžiausi atlaidai – Sekminių, vykstantys 3 dienas.
Kunigo L. Kardelio iniciatyva 1911 m. bažnyčioje įtaisyti gražūs vargonai.
Pastaraisiais metais rėmėjų ir savivaldybės administracijos lėšomis naujai uždengtas bažnyčios stogas, nudažyta bažnyčios išorė ir vidus.
Bažnyčioje esantis Švč. Mergelės Marijos nugalėtojos paveikslas nutapytas Italijoje pagal stebuklingą Santa Maria de Victoria atvaizdą, esantį Neapolyje. 1680 m. dominikonas Liudvikas Skickis, Romoje baigęs teologijos mokslus, šį paveikslą parvežė į Lietuvą. Jis buvo pakabintas vienuolių koplyčioje, o pradėjęs garsėti stebuklais apie 1700 m. perkeltas į bažnyčią.
Iš suaukotų votų buvo pagaminti vainikai ir aptaisas, bet 1743 m. prieš Kalėdas buvo pavogtas. Dabartinis aptaisas vėlesnių laikų. Stebuklingas paveikslas įleistas gilyn apie 50 cm ir yra uždengtas kitu paveikslu. Bažnyčia 2009 m. ir Kazokiškių kaimas minėjo 400 metų jubiliejų. Šiai sukakčiai įamžinti šventoriuje buvo pastatytas koplytstulpis. Išleista knyga „Kazokiškės. Seniūnija ir apylinkės“.
Atradus Kazokiškių stebuklų knygą, parapijos administratoriaus kunigo A. Kelmelio iniciatyva, finansiškai parėmus Kultūros paveldo departamentui prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Elektrėnų savivaldybei, knyga iš lenkų kalbos buvo išversta į lietuvių kalbą ir išleista dviem kalbomis pavadinimu „Kazokiškių Marija – Dievo malonės pilnoji“.
Į šiaurės rytus nuo Kazokiškių (4 km) yra senas Grabijolų kaimas, įsikūręs prie Neries. Tai XVIII a. kaimas. Gyvenamieji namai ir ūkiniai pastatai pastatyti galais į gatvę. Želdiniai auga šalia gatvės. Žemė gyventojams buvo išdalyta rėžiais. 2015 m. Grabijolai šventė kaimo 220 m. sukaktį. Artūro Verbicko pastangomis ir lėšomis buvo pastatytas koplytstulpis. Neries regioninio parko direkcija kartu su Elektrėnų savivaldybe įrengė minimalios infrastruktūros pažintinį taką nuo Grabijolų k. iki Paalkių piliakalnio. Prie įvažiavimo į kaimą įrengta mašinų stovėjimo aikštelė. Naujienų portalo DELFI skelbtame projekte „100 žingsnių per Lietuvą“ Grabijolų kaimas tapo nugalėtoju tarp 6 unikalių Lietuvos kaimų.
Už 7 km į šiaurę nuo Kazokiškių prie Neries upės priešais Kernavę yra senas Mitkiškių kaimas. Čia į Nerį įteka Sukra, šalia kurios yra akmuo su žmogaus pėda. Šis akmuo labai gerbiamas vietos gyventojų. Žmonės jį vadina Mergelės Marijos pėda, o 7 cm įdubimą jie vadina vaikelio Jėzaus pėda. Manoma, kad šis akmuo greičiausiai užsilikęs iš senosios lietuvių tikybos bei saulės kulto laikų.
Kazokiškių seniūnijoje gausu ir kitų gamtos, archeologinių ir architektūros kultūros paveldo objektų: Latvių piliakalnis, Paalkių piliakalnis, Alkų ąžuolas, Mitkiškių senovės gyvenvietė, Mitkiškių dvarvietė, Mitkiškių senkapis, Aleksandriškių eglė ir uosis, konglomerato uola „Velnio būda“, Zabarijos šaltinis, Kryžkelio, Zabarijos pilkapynas, Grabijolų pilkapis, vadinamas Pinigų duobe, Grabijolų kalnas, vadinamas Cypeliu.